niedziela, 13 listopada 2011

Ocena 360 stopni. Analiza poziomu kompetencji

Mierząc poziom kompetencji liderskich organizacje bardzo często korzystają z danych uzyskanych zgodnie z metodologią 360. Polega ona na porównaniu ocen respondentów współpracujących z osobą badaną oraz własnej oceny w kilku dziedzinach kompetencji i skorzystanie z tego jako źródła danych do analizy postbadawczej.

Przebieg analizy metodą 360 wymaga wcześniejszego określenia profilu kompetencji pracowniczych, który będzie użyty jako wskaźnik ważnych dla organizacji dziedzin zachowań ocenianego pracownika. Tak wyznaczone zachowania łączone są zwykle w kompetencje pracownicze, których wartość jest poziomem oceny pracownika. Niektóre z ocen kompetencji potrzebują określenia specjalnego obszaru badanych zachowań. Jeśli organizacja nie używa przygotowanego do tej pracy działu HR przygotowanego do zrobienia tej pracy korzysta z zewnętrznych firm doradczych HR lub firm konsultingowych informatycznych przeprowadzających badanie zgodnie z metodologią: ocena 360 stopni.

Ocena kompetencji pracowniczych metodą 360 stopni.

Przygotowany zestaw kompetencji osadzany jest w forumularzu dla respondentów. W praktyce, zwykle wykorzystuje się w badaniu do pozyskania wypowiedzi ankietowanych osób jest przygotowanie ankiety badania 360 stopni w sieci on-line lub przesłanie jej do uczestników badania z użyciem poczty elektronicznej. Gdy ankietowani respondenci nie mogą wypełnić formularzy online, to uzupełniają ankiety w wersji papierowej, przy czym firma wynajęta do przeprowadzenia badania 360 stopni wkłada dużo wysiłku w zagwarantowania anonimowości koniecznej do otrzymania oddającego rzeczywistość wyniku badań ocen kompetencji pracowniczych.

Wyniki pozyskane w badaniach ankietowych przetwarzane są w informatycznych systemach bazodanowych specjalnie przygotowanych pod kątem oceny poziomu kompetencji przez firmy konsultingowe w obszarze informatyki. Wynikiem ich pracy są raporty postbadawcze zawierające odpowiedź na pytanie o poziom kompetencji liderskich w badanych obszarach oraz rekomendacje rozwojowe, w przypadku jeśli oceniane kompetencje powinny być u pracownika rozwinięte.


Inne blogi: Blog 1 Blog 2 Blog 3 Blog 4
Słowa kluczowe: ocena 360, ocena 360 stopni, badanie 360, badanie 360 stopni, kompetencje pracownicze, badanie kompetencji, ankieta badawcza, firma konsultingowa informatyczna, firma konsultingowa HR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz